Biografia

Koniec 2007 i początek 2008 roku to pierwsza w historii zespołu trasa akustyczna, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem fanów. Zespół na te koncerty przygotował specjalne akustyczne wersje swoich największych przebojów oraz tych mniej znanych utworów. Okazało się, że z gitar akustycznych też można wykrzesać sporo „ognia” i to wszystko ku uciesze publiczności jak i samego zespołu.

Początek 2008 roku to również premiera kolejnego singla i teledysku „Puste słowa”, znanego jako jeden z dwóch premierowych utworów na płycie z największymi przebojami Łez.

W 2008 roku ukazała się także płyta Paulli, którą w całości skomponował Adam, napisał również wszystkie teksty. Płyta odniosła ogromny sukces, wiele miesięcy była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce.

Rok 2008 był bardzo intensywny pod względem koncertowym. Pierwsze miesiące roku to dalszy ciąg akustycznej trasy (m.in. walentynkowy koncert akustyczny w Spodku w Katowicach), później plenerowe elektryczne koncerty (m.in. koncert podczas VI edycji festiwalu „Razem do gwiazd” w Smętowie Granicznym oraz koncerty z serii "Przebojowe Lato” organizowane przez tygodnik NAJ, Radio ZET i telewizję POLSAT, a pod koniec sierpnia występy na koncertach „Podziel się posiłkiem” oraz „Hity na czasie”), a w drugiej połowie roku druga edycja trasy akustycznej (m.in. charytatywny koncert akustyczny na rzecz dzieci niesłyszących i niedowidzących w Teatrze Wielkim w Łodzi). Szczególnie jeden koncert zapadł w pamięć, niestety niekoniecznie pozytywnie. W listopadzie po bardzo udanym akustycznym koncercie w Wałbrzychu, zespół spotkało ogromne rozczarowanie. Pod hotelem Joanna w Szczawnie Zdroju okradziono busa, w którym znajdowała się znaczna część sprzętu muzycznego. Wałbrzyscy chuligani ukradli wszystkie gitary akustyczne, ubrania, samochodowy sprzęt audio-wizualny, nagrzewnicę i nawigację samochodową, dokumenty oraz mnóstwo mniej lub bardziej cennych drobiazgów osobistych. Na szczęście w połowie lutego 2009 roku policja złapała złodzieja i zespół odzyskał sprzęt.

Polska i Ameryka

W maju 2009 roku zespół wybrał się na tygodniowy pobyt wakacyjno - koncertowy na Florydę (USA). Wreszcie nikt i nic nie przeszkodziło w uzyskaniu wiz, zakupie biletów lotniczych, doleceniu za Ocean (samolotem Lufthansy - bez kajdanek :-)) i zagraniu koncertów dla amerykańskiej Polonii, nie pierwszy raz zresztą z powodzeniem.

14 czerwca to kolejna ważna data w historii zespołu Łzy. Odbył się wtedy koncert „Superduety” (Opole), na którym Łzy wystąpiły w duecie z Jerzym Połomskim, a co najważniejsze zespół otrzymał z rąk Piotra Kabaja ze Związku Producentów Audio-Video (prezesa EMI Polska) Platynową Płytę za album "The Best Of 1996-2006", który do tej pory osiągnął nakład 32 tys. egzemplarzy! To już trzecia platyna zespołu Łzy!

Koniec czerwca to również premiera pierwszej solowej płyty Ani Wyszkoni, którą promował utwór „Czy ten pan i pani”, wykonany podczas festiwalu w Opolu.

W czerwcu zespół zagrał w Warszawie podczas „Dnia Sportu Paraolimpijskiego", a w sierpniu na Otwarciu Światowych Igrzysk Polonijnych w Toruniu. Obie imprezy były transmitowane przez TVP.

W listopadzie podczas uroczystej gali wręczenia Famek 2009, czyli corocznych nagród wręczanych przez Radio Fama z Tomaszowa Mazowieckiego i Kielc, Łzy zostały uhonorowane statuetką "za dorobek muzyczny".

W grudniu Łzy po raz kolejny wystąpiły na koncercie „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Warto także nadmienić, że rok 2009 był rekordowy pod względem liczby zagranych koncertów. W grudniu licznik pokazał liczbę trzycyfrową i ostatecznie skończyło się na 105 koncertach. Co ciekawe, prawie połowa tych koncertów miała miejsce w ramach tzw. „trasy strażackiej”. Łzy wraz ze swoim setem akustycznym wypełniały tzw. część artystyczną szkoleń ppoż. Trzy dni w tygodniu, dwa koncerty w ciągu dnia od stycznia do marca - ciekawe doświadczenie, a hasłem przewodnim było: „mega zrywka”. Ekipa techniczna i zespół stanęli na wysokości zadania.

Nowy sezon, nowe wyzwania

Początek roku 2010 to start nowej strony internetowej zespołu, koncert WOŚP w Szkocji (w Edynburgu), koncerty w Austrii (Zell am Ziller - wyjazd połączony z "turystyką górską", Wiedeń) oraz prestiżowe nominacje do nagród telewizji muzycznej Viva Polska - Viva Comet w kategoriach: Artysta 10-lecia i Przebój 10-lecia - "Agnieszka".

W maju rozpoczął się kolejny letni sezon koncertowy. Łzy zagrały w kilkudziesięciu miastach od Zachodniego Wybrzeża aż po Podkarpacie. Koncerty miały nową formułę, ponieważ oprócz żelaznego zestawu piosenek Łez, zespół wykonywał również kilka przebojów z solowej płyty Ani Wyszkoni, m.in. kolejny singiel „Z ciszą pośród czterech ścian” (gościnnie na tych koncertach występował również znany gitarzysta – Wojtek Klich).

W czerwcu wystartował projekt muzyczny pod nazwą „Lady Frau”, w którym udzielają się czterej panowie na co dzień grający we Łzach – Arek, Adrian, Rafał i Dawid. Melodyjne pop-rock&rollowe granie zyskuje sobie coraz liczniejsze grono odbiorców.

W lipcu Łzy wystąpiły na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn w Szwecji z zupełnie nową, premierową piosenką „Twoje serce”, której autorem i kompozytorem jest Arek. Zespół ostatecznie uplasował się tuż za podium, na IV miejscu.

Miesiąc później (po koncercie w Radzyminie) zespół spędził miło czas w towarzystwie swojego fan clubu na ognisku nad jeziorem w Zegrzu - nawet deszcz i komary nie zepsuły dobrej zabawy 😉 Co prawda imprezy te nie są cykliczne - w przeszłości odbyło się już parę tego typu spotkań - ale ich charakter i atmosfera są tak specyficzne, że dopóki zespół będzie miał fanów gotowych na takie wspólne spędzenie czasu, dopóty komary będą miały okazję upić krwi tego czy owego osobnika.

2 października w Zabrzu miał miejsce kolejny niezwykły koncert akustyczny. Tym razem bis długością trwania dorównał „właściwemu” koncertowi. Koncert miał niesamowity klimat, zespół miał świetny kontakt z publicznością, która swoimi pomysłami sama układała playlistę utworów granych podczas bisu. Fani mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć pierwszy (i jak do tej pory ostatni raz) w wersji akustycznej, takie utwory jak „Anka, ot tak”, „Westchnienia i szepty bezwstydne”, czy „Jesteś, wiem że jesteś”. Na prośbę fanów zespół zagrał również słynnego „Łabędzia” z pierwszej płyty czyli utwór „Czy to grzech?”.

Przełomowe zmiany

Po miesiącu okazało się, że faktycznie był to swego rodzaju „łabędzi śpiew”. W dniach 14 i 15 listopada nastąpił największy przełom w biografii grupy. 14 listopada zakończono współpracę z firmą Rock House Entertainment, a 15 listopada zespół podjął wspólną decyzję o zakończeniu współpracy z Anią Wyszkoni (która była wokalistką zespołu przez 14 lat). Tym samym 13 listopada w Piotrkowie Trybunalskim miał miejsce ostatni koncert zespołu Łzy z Anią Wyszkoni. Nie była to łatwa decyzja, aczkolwiek przemyślana - zespół dojrzewał do niej od dłuższego czasu. Rozstanie odbyło się w przyjaźni. Po tym zdarzeniu nastąpił etap poszukiwania nowej wokalistki. Jednocześnie wznowiono (wielokrotnie już odkładane) prace nad nową płytą oraz przygotowania do trasy koncertowej, podczas której przy mikrofonie pojawi się już zupełnie nowa osoba.