Krótka biografia

Łzy

Zespół istnieje już prawie 27 lat i jest obecnie jednym z bardziej popularnych i najdłużej aktywnych zespołów pop-rockowych w Polsce. Dotychczas ukazało się dziewięć premierowych albumów Łez, z których trzy: „W związku z samotnością”, „Nie czekaj na jutro” i „The Best Of 1996-2006” osiągnęły status Platynowej Płyty, a jeden – „Jesteś jaki jesteś” pokrył się „złotem”. Najnowszy album to płyta "Miłość w czasach samotności" (2021), która jednocześnie jest wydawnictwem jubileuszowym uświetniającym  25-lecie działalności zespołu.

Ogólnopolską popularność przyniósł zespołowi Łzy platynowy album „W związku z samotnością” (2001 r.) z przebojami „Agnieszka” oraz „Narcyz”. Sukces został przypieczętowany w roku 2003, kiedy to ŁZY przebojem „Oczy szeroko zamknięte” zdobyły Nagrodę Publiczności w Konkursie Premier Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wkrótce piosenka „Oczy szeroko zamknięte”, w plebiscycie Radia Zet, została uznana za jeden z największych polskich przebojów XX-go wieku.

Najważniejsze wyróżnienia, które zespół zdobył w ciągu ponad 25 lat swojej działalności to m.in.: wspomniana już wygrana na festiwalu w Opolu, dwie Superjedynki (dla Zespołu Roku oraz za Przebój Roku „Oczy szeroko zamknięte), II miejsce w Krajowym Finale Konkursu Eurowizja 2004, II miejsce w plebiscycie „Telekamery” (w kategorii Muzyka), II miejsce na festiwalu Top Trendy podsumowującym sprzedaż polskich płyt w 2003 roku oraz  liczne nagrody i wyróżnienia w prasie. Tygodnik „Wprost” uznał ŁZY za jeden z dwóch najpopularniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej.

Za płytę, „The Best Of 1996-2006”, podczas 46 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, grupie została wręczona Platynowa Płyta.

W listopadzie 2010 w zespole nastąpiła zmiana na przy mikrofonie, kiedy to Anię Wyszkoni zastąpiła Sara Chmiel.

Oprócz walorów wokalnych, dziewczyna z Podkarpacia ujęła zespół poczuciem humoru, spontanicznością, energią i „tym czymś” co trudno zdefiniować, a co niewątpliwie jest istotne. Koncertowy debiut grupy w nowym składzie miał miejsce 9 stycznia 2011 w Warszawie na głównym koncercie XIX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak do tej pory zespół Łzy z Sarą wydał już pięć płyt: „Bez słów” (2011), „Zbieg okoliczności” (2014), podwójny album jubileuszowy wydany z okazji dwudziestolecia działalności artystycznej, zatytułowany po prostu „20” (2016), wyjątkowy również podwójny album CD/DVD „Live Przystanek Woodstock 2016” (2017) oraz album koncepcyjny „Miłość w czasach samotności” (2021), który jednocześnie jest wydawnictwem jubileuszowym uświetniającym 25-lecie działalności zespołu.

W 2021 roku Adama Konkola, który zrezygnował z grania w zespole, zastąpił Daniel Arendarski.

Grupa cały czas jest aktywna koncertowo i corocznie daje sporo występów w całym kraju oraz za granicą, uczestnicząc m.in. w tak dużych festiwalach jak Pol’and’Rock (Woodstock) Festiwal.

Obecnie skład zespołu tworzą: